bg

TEDxAnkaraCitadel 2016 Çekirdek Ekibi

BERRİN BENLİ

1963 Ankara doğumlu olan Benli, 1986 yılında ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden mezun olmuştur. 2003 yılında Arizona University of Phoenix’in Executive MBA kapsamındaki “Global Management Programı”na devam etmiştir.

Bilişim Endüstrisinde 30 yılı aşkın deneyime sahip olan Benli, çeşitli uluslararası kurumlarda çalışmıştır. 12 yıllık Oracle Corporation deneyiminde, gerek Türkiye’de, gerekse Bölgesel (35’ten fazla ülkeyi kapsayan Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi) ve Küresel (Amerika, Avrupa ve Ortadoğu Afrika, Asya Pasifik) çeşitli üst düzey yönetim rollerinde çalışmıştır. Avrupa ve Orta Doğu Afrika Bölgesi Destek Hizmetleri Bölümü’nde 35 ülke arasında “En İyi Ülke Destek Hizmetleri Direktörü” ödülünü alan Benli, “Müşteri Memnuniyeti”, “Çalışan Memnuniyeti”, “Finansal Performans” kategorilerinde, Türkiye adına “En Başarılı Ülke” ödüllerini pek çok yıl üst üste kazanmıştır. 2000 yılında, Türkiye Bilişim Medyası tarafından “e-Arena’da ilk Türk” başlığı ile, uluslararası platformda ilk Türk Kadın unvanına layık görülmüştür.

Intel Türkiye’deki çalıştığı İnovasyon Merkezi’nde pek çok proje yürütmüş olan Benli, İnovasyon ve Girişimcilik alanındaki çalışmalarını, 2009’da kurmuş olduğu, Bilim, Teknoloji ve İnovasyon alanında Türkiye’nin ilk bağımsız ve özel “Düşünce Kuruluşu” (Think Tank) organizasyonu olan “NOVUSENS - İnovasyon ve Girişimcilik Enstitüsü”nde profesyonel olarak devam ettirmektedir. Benli, BİT’te en hızla büyüyen “Veri İnovasyonu” alanında 2013 Eylül ayında “Büyük Veri Enstitüsü”nü kurmuştur. 2014 Şubat ayında da “Akıllı Şehirler Enstitüsü”nü kuran Benli, gerek Türkiye’de, gerekse yurtdışında bu alandaki uzman kurum ve kuruluşlarla stratejik işbirlikleri geliştirerek, yenilikçi uygulamaların geliştirilmesi için çalışmaktadır.

ARZU SİBEL İKİNCİ

Bilkent Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü öğrencisidir. Master tezini ‘Kitlesel Açık Çevrimiçi Kursların Bilimsel Makalelerdeki Önemli Bileşenleri’ konusunda yazmıştır. Hacettepe Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonomi Bölümü’nden 1987 yılında mezun olmuştur. Bilgi Teknolojileri sektörü'nde satış temsilcisi, eğitim uzmanı ve eğitim direktörü olarak çalışmıştır. 1996 yılında Bilkent Üniversitesi eğitim kadrosuna katılmış ve 2006 yılında İşletme Bilgi Yönetimi Bölümü Başkan Yardımcılığına atanmıştır. Proje Yönetimi Enstitüsü, Proje Yönetimi Sertifika Programını tamamlamıştır. ‘TEPEK- Türkiye’nin Avrupa Birliği Ekonomisine Katılımı’ adındaki Avrupa Birliği Projesini Bilkent Üniversitesi adına koordine etmiş, seminerler vermiş, vaka çalışmaları yapmış ve kitap bölümleri yazmıştır. Halen Bilkent Universitesi’nde Bilgisayar Ofis Uygulamaları, Web Tabanlı Uygulama Geliştirme, Dönem Stajı Projesi derslerini vermektedir.

MELTEM KOCAMUSTAFAOĞULLARI

Meltem Kocamustafaoğulları 1966 yılında İstanbul’da doğmuştur. Ortadoğu Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünden 1987 yılında mezun olmuştur ve Bilgi Teknolojileri konusunda yüksek lisans yapmıştır.

AT&T'de bilgi işlem müdürü ve Deloitte and Touche’da Dünya Bankası destekli projelerde BT danışmanlık çalışmalarını yürütmüştür. Ardından kurucu ortağı olduğu KMO Bilgi Sistemleri AŞ de birçok orta ve büyük ölçekli kamu ve özel sektör projelerinde teknik görevlerde uzman olarak yer almış, çok sayıda eğitim vermiş ve proje yöneticiliği yapmıştır.

Bilişim sektöründe 25 yılı aşkın deneyim sahibi olup, uzmanlık alanları arasında veri tabanı sistemleri, yazılım yaşam döngüsü, yazılım kalite güvence, bilgi işlem stratejileri, bilgi güvenlik yönetim sistemi, yazılım doğrulama ve geçerleme ve yazılım projeleri yönetimi yer almaktadır.

Halen KMO’da yönetici olarak görevini yürütmekte ve bilgi teknolojileri bileşeni olan ve KMO’nun liderliğini yürüttüğü veya konsorsiyum ortağı olduğu çeşitli Avrupa Birliği finansmanlı projelerde ekip liderliği veya proje yöneticiliği yapmaktadır.

TAYFUN GÜNAL

Ankara doğumluyum. Bilgisayar mühendisliği eğitimimi tamamladıktan sonra Telekomünikasyon alanında Veri Analisti olarak çalışmaya başladım. TED organizasyonlarında görev alıyorum ve altyazı çevirileri yapıyorum.

Nöro Bilim ve Yapay Zeka konularına ilgi duyuyorum.

ŞÜKRAN ŞAHİN

Bartın’da doğdu. 20 sene resim-iş ve sanat tarihi öğretmenliği yaptığı Karabük’te çok sayıda gönüllü faaliyetlerde bulundu ve emekli oldu. 17 sene Ankara İ.D.V. Özel Bilkent İ.O. görsel sanatlar eğitimciliği yaptı. 16 kişisel sergi, çok sayıda karma sergi, yurt içi, yurt dışı özel ve kurum koleksiyonlarında eserleri yer aldı. Kitaplar resimledi. Alanıyla ilgili çeşitli dergilerde yazılar yazdı. İki ayrı sitede, gezi yazarlığı yapmaktadır. Çalışmalarını kendi atölyesinde (Düş Evi) sürdürmektedir. Görsel Sanatlar Eğitimi Derneği Genel Sekreteridir. SEDER (Sanat Eğitimcileri Derneği), GÖRSED gibi çok sayıda gönüllü derneklerde ve çocuk şenliklerinde sanatsal etkinliklerde görev aldı. Alanıyla ilgili çok sayıda bildiriler sundu, uluslararası sanat projelerinde yer aldı. 2006 GÖRSED “Yılın Görsel Sanatlar Eğitimcisi Ödülü”ne layık görüldü.

EBRU DİLAN

1997-2012 yılları arasında Bilkent Üniversitesi, Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Y.O., İşletme Bilgi Yönetimi Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak çalışan Ebru Dilan, evlenip İstanbul’a yerleşerek, 2012’den bu yana Kadir Has Üniversitesi, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü’nde mesleğine devam etmektedir. İlgi alanları proje yönetimi, yazılım geliştirme metod ve teknikleri, çevik yazılım geliştirme, dijital dönüşüm & inovasyon ve eğitim & öğretim teknolojileridir. 2010 yılında Bilkent Üniversitesi, “Öğretimde Üstün Başarı Ödülü”nü almıştır. Yine aynı yıl, Erasmus Öğretim Elemanı Hareketliliği kapsamında Haaga-Helia University of Applied Sciences, Helsinki, Finlandiya’da dersler vermiştir. Bilkent Üniversitesi’ne başlamadan önce, 1993-1997 yılları arasında özel sektörde, proje koordinasyonu, proje planlama, izleme ve kontrol faaliyetlerinden sorumlu teknik uzman olarak çalışmıştır. 1993’te Hacettepe Üniversitesi, Jeoloji Mühendisliği’nden lisans, 2007 yılında Atılım Üniversitesi, İşletme Yönetimi’nden (MBA) yüksek lisans derecelerini almıştır.

ŞEBNEM BAYKAL

Şebnem, 1970 yılında Ankara’da doğdu. ODTÜ Elektronik Mühendisliği Bölümünden mezun olduktan sonra ODTÜ İşletme Bölümünde MBA, ve İngiltere’de Warwick Business School’da Endüstri Mühendisliği Yüksek Lisansı yaptı. Profesyonel kariyerine Bilgi Teknolojileri alanında başlayan Şebnem, 20 yılı aşkın süredir çalıştığı uluslararası teknoloji firmalarında kamu ve özel sektöre yönelik danışmanlık, eğitim, iş geliştirme ve satış konularında pek çok projede yer almıştır.

Özellikle bilgi teknolojilerinin iş yapış biçimlerimizi yeniden tanımladığı günümüzde, teknoloji odaklı inovasyon ve girişimcilik konularıyla ilgilenmektedir. TED ile bu noktada yolları kesişen Şebnem, TEDxAnkaraCitadel –Curriculum Vitae etkinliğiyle başladığı TEDx serüvenini keyifle sürdürmektedir.